piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Historyczna fabryka w nowoczesnych apartamentach – tak będą wyglądać wnętrza Chlebovej

Historyczna fabryka w nowoczesnych apartamentach – tak będą wyglądać wnętrza Chlebovej

DESIGN / Projekty domów / 2019-08-20 13:31:35

NDI Development zaprezentował długo wyczekiwane wizualizacje wnętrz inwestycji Chlebova Apartamenty. Budynek powstający przy ulicy Wiosny Ludów 4 charakteryzować będzie unikatowe połączenie historii i nowoczesności. W jego wnętrza wkomponowano bowiem odrestaurowane artefakty, pochodzące z istniejącej pod tym samym adresem XIX-wiecznej fabryki chleba.

Polecane sklepy

Leroy Merlingaleriadomow.plarchon.plkbprojekt.plIKEARAD-POLMG ProjektDom dla CiebieArchipelagIGNPlanzAtriumZ500HomeKoncepte-domy.plDobre DomyDobryDomDom PasjaDOMenaHoryzontDomy w styluLK&ProjektDuomoProArteDomekU Architektów

NDI Development zaprezentował długo wyczekiwane wizualizacje wnętrz inwestycji Chlebova Apartamenty. Budynek powstający przy ulicy Wiosny Ludów 4 charakteryzować będzie unikatowe połączenie historii i nowoczesności. W jego wnętrza wkomponowano bowiem odrestaurowane artefakty, pochodzące z istniejącej pod tym samym adresem XIX-wiecznej fabryki chleba.

Ulica Wiosny Ludów to wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja, w pierwszej linii zabudowy nad Motławą, ale równocześnie znajdująca się w ustronnym miejscu, na granicy Głównego i Młodego Miasta w Gdańsku. Przed wojną ulica nosiła nazwę Schuitensteg, co można tłumaczyć jako „pobrzeże szkut”. Nazwa ta związana była z funkcją tego obszaru - za pomocą niewielkich płaskodennych statków transportowano tu towary z historycznego portu nad Motławą w kierunku Wisłoujścia, wzdłuż Martwej Wisły do Kanału Kaszubskiego. Jak podaje Jagoda Załęska Kaczko, autorka opracowania historycznego tych terenów, adres Schuitensteg 4 pojawił się ponownie w księgach adresowych wydawanych po roku 1905. Odtąd, nieprzerwanie aż do końca II wojny światowej, mieściła się tu siedziba spółki Germania-Brotfabrik.

Gmach wyróżniał się na te sąsiedniej zabudowy wysokością oraz rozmachem architektonicznym – w tym rozczłonkowaną, bogato zdobioną fasadąmówi Jagoda Załęska-Kaczko. Wewnątrz mieściła się siedziba piekarni (w tym pomieszczenia biurowe oraz mieszkania), a także reprezentacyjna aula na potrzeby grona akcjonariuszy spółki oraz zrzeszenie cechowe mistrzów piekarnictwa, wykorzystywana także przez towarzystwo śpiewacze gdańskiego cechu piekarzy. W latach 30-tych mieściła się tu także restauracja. Stopień zachowania budynku po zakończeniu działań wojennych umożliwił wykorzystanie technicznego wyposażenia i ponowne uruchomienie w jego wnętrzu piekarni, której działalność trwała aż do lat 90. XX wieku. – dodaje autorka opracowania.

Na początku 2019 roku sopocka spółka NDI Development otrzymała zgodę na budowę inwestycji o nazwie Chlebova Apartamenty. Obiekt, jak sama nazwa wskazuje, będzie nawiązywać do znamienitej przeszłości tego miejsca.

Mamy świadomość historii tego miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku. – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu pracowni architektonicznej Roark Studio, odpowiedzialnej za projekt inwestycji.

Na najnowszych wizualizacjach, przygotowanych przez Roark Studio, możemy zauważyć liczne architektoniczne nawiązania do historii Germania Brotfabrik. Przy wejściu do holu głównego znajdować się będzie żyrandol, do którego konstrukcji wykorzystano obręcze z komina fabryki. Tuż przy recepcji znajdziemy natomiast silnik windy wykorzystywanej do przewozu gotowych wypieków. Bezpośrednio nad recepcją widnieje z kolei cytat z "Gdańskiej Trylogii" Guntera Grassa, w której można odnaleźć wzmianki o Germania Brotfabrik. Ponadto, w eksponowanych miejscach lobby, sali biznesowej i fitness wykorzystano cegły pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.

Koncepcja, będąca efektem współpracy NDI i Roark Studio, opiera się więc na połączeniu poszanowania historii, realizacji nowoczesnych trendów ale też zaspokajaniu potrzeb przyszłych mieszkańców Chlebovej. Połączenie tych trzech czynników było więc nie lada wyzwaniem, ponieważ wymagało nie tylko umiejętności, ale też estetycznego wyczucia.

Nasze projekty planujemy wyjątkowo odpowiedzialnie. Wiemy, że tak unikalna lokalizacja wymaga dużej wrażliwości. - mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes zarządu NDI Development.Jesteśmy przekonani, że wprowadzamy na rynek prawdziwie unikalną ofertę, która łączy w sobie wiele pożądanych cech. Jest doskonale zlokalizowana, a więc każdy z przyszłych mieszkańców Chlebovej będzie miał gdańskie Główne Miasto  w zasięgu kilkuset metrów. Równocześnie infrastruktura budynku, którą przygotowujemy dla naszych klientów, pozwoli im zamieszkać w nowoczesnym, komfortowym budynku z dostępem do zaplecza rekreacyjnego i biznesowego. - dodaje Bartłomiej Oset.

Chlebova obejmie siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łącznie w obiekcie znajdą się 163 apartamenty o powierzchni od 26  do 150  m2. W części parterowej znajdą się lokale usługowe z antresolami, sięgającymi pierwszej kondygnacji. Planowane są w nich punkty gastronomiczne. Na dachu znajdzie się taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta. W obiekcie planowana jest również strefa fitness, business lounge oraz bawialnia dla dzieci.

Planowany termin oddania apartamentów do użytku to pierwsza połowa 2021 roku.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe