piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Gniazda natynkowe i podtynkowe – zalety, wady i zastosowanie

Gniazda natynkowe i podtynkowe – zalety, wady i zastosowanie

WYKOŃCZENIE / Oświetlenie / 2022-07-05 12:18:45

Wykończenie mieszkania lub biura wiąże się z koniecznością dobrania elementów elektroinstalacyjnych, takich jak gniazda. Wyróżniamy gniazda podtynkowe i natynkowe, które różnią się między sobą sposobem montażu oraz wyglądem. Czy gniazdo podtynkowe to jedyny możliwy wybór do mieszkania? A może warto zdecydować się na montaż osprzętu natynkowego? Sprawdź wady i zalety obu rozwiązań.

Gniazdo podtynkowe – gdzie można je zamontować?

Osprzęt elektroinstalacyjny przeznaczony do montażu podtynkowego to bez wątpienia najczęściej wybierane rozwiązanie do mieszkań, biur i lokali użytkowych. Wszystko ze względu na wysoką estetykę – przewody ukryte są w ścianie, co sprawia, że na zewnątrz widzimy jedynie ramkę. 

Zalety gniazd podtynkowych

Oprócz tego, że gniazda podtynkowe są niezwykle estetyczne, ich użytkownicy mogą w pełni dopasować wygląd osprzętu do własnych preferencji i aranżacji mieszkania. Każdy producent gniazd podtynkowych oferuje kilka serii gniazdek różniących się między sobą kolorami, kształtami i zastosowanymi materiałami. Dzięki temu, że gniazdo nie odstaje zbytnio od ściany, takie rozwiązanie nie stwarza problemów związanych z przemeblowaniem. Do nieużywanego gniazdka można na przykład dosunąć łóżko, oszczędzając przestrzeń w pomieszczeniu. 

Wady gniazd podtynkowych

Choć mogłoby się wydawać, że gniazda podtynkowe to produkty doskonałe, tego rodzaju osprzęt elektroinstalacyjny ma również swoje wady. Zaliczymy do nich z pewnością utrudniony dostęp do przewodów, co może skutkować utrudnionymi pracami naprawczymi. Nie można też zapominać, że montaż gniazdek podtynkowych wiąże się również z koniecznością kucia w ścianie, dlatego najlepiej zająć się tym w trakcie generalnego remontu. Nie wszędzie można niestety zamontować taki osprzęt – to rozwiązanie nie sprawdzi się na przykład w zbyt cienkich ścianach. 

Gniazdo elektryczne natynkowe – nie tylko dla przemysłu

Gniazdka natynkowe znacząco różnią się od podtynkowych sposobem montażu – cały osprzęt znajduje się bowiem na ścianie. Z tego względu rozwiązanie to jest stosowane przede wszystkim w obiektach przemysłowych i pomieszczeniach gospodarczych, czyli tam, gdzie estetyka nie jest najważniejsza. Od niedawna gniazda natynkowe cieszą się również popularnością wśród miłośników stylu industrialnego – osprzęt montowany na ścianie jest obowiązkowy w mieszkaniach, biurach, restauracjach i sklepach urządzonych w tym stylu.

Zalety gniazd natynkowych

Gniazdo elektryczne natynkowe jest łatwe i stosunkowo tanie w montażu. Jego główną zaletą jest możliwość instalacji bez konieczności kucia w ścianie, dlatego można je zamontować praktycznie wszędzie, nawet tam, gdzie założenie gniazda podtynkowego jest niemożliwe. Producenci gniazd natynkowych dbają o szeroki wybór produktów, dostarczając zarówno osprzęt zewnętrzny, jak i gniazda przeznaczone do zastosowania w mieszkaniach, biurach czy lokalach użytkowych. W ofercie znajdują się także produkty o zwiększonej odporności na uderzenia i akty wandalizmu, które można zastosować w szkołach lub budynkach użyteczności publicznej. Kolejną zaletą osprzętu natynkowego jest łatwy dostęp do przewodów, dzięki czemu naprawa lub wymiana nie stanowi wyzwania. 

Wady gniazd natynkowych

Jedni uważają, że industrialny design gniazd natynkowych jest zaletą tego osprzętu, inni wręcz przeciwnie – uznają to za zdecydowaną wadę. Nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach takie gniazda mogą nieco przeszkadzać, gdyż są bardzo widoczne i odstają od ściany. Może to być kłopotliwe szczególnie w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. 

Na co zwrócić uwagę przed montażem?

Bez względu na wybór pamiętaj, by gniazda, do których chcesz podpiąć sprzęty montowane na stałe (np. lodówkę, pralkę, zmywarkę i inne urządzenia z metalową obudową), miały uziemienie. Zwróć też uwagę na dobór odpowiednich gniazd do łazienki – powinny być hermetyczne, czyli zawierać specjalną klapkę, która zabezpiecza instalację przed bryzgami wody i parą wodną.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe