piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Funkcjonalna łazienka na własną rękę
fot. fotochanell

Funkcjonalna łazienka na własną rękę

MEBLE / Meble / 2014-04-09 09:23:00

Bez względu na metraż pomieszczenia, kluczową kwestią przy projektowaniu wnętrza jest zapewnienie wygody użytkowania. Podpowiadamy, jak samodzielnie rozplanować wyposażenie łazienki, by była funkcjonalna i komfortowa.

Polecane sklepy

allegroHauz

Projektując przestrzeń łazienkową, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Musimy myśleć zarówno o bezpieczeństwie, wygodzie codziennego użytkowania oraz o tym, czy będziemy mogli łatwo posprzątać pomieszczenie. Kluczowe dla wszystkich tych aspektów jest dostosowanie planu rozmieszczenia poszczególnych elementów do przyjętych zasad projektowania wnętrz i utrzymanie minimalnych wymiarów wolnej przestrzeni. Przestrzeganie kilku podstawowych reguł zagwarantuje nam zarówno komfortowe wykonanie codziennej toalety, jak i łatwy dostęp do wszystkich miejsc.

Umywalka dopasowana do potrzeb domowników

Przestrzeń przed umywalką to strategiczne miejsce w każdej łazience. Męskie golenie czy nakładanie makijażu w przypadku pań, mycie zębów, wieczorna pielęgnacja - cały szereg codziennych czynności jakie tu wykonujemy, wymaga przede wszystkim swobody ruchu. - "Umownie przyjmuje się, że wolna powierzchnia bezpośrednio przed umywalką powinna mieć 65 cm szerokości i 110 cm długości" - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - "Dodatkowo, powinniśmy zostawić wokół ok. 45 cm. Ułatwi nam to sprzątanie. Trudno o tak precyzyjne wytyczne, jeśli chodzi o wysokość, na której montujemy ceramikę. Chociaż przy standardowych modelach wiszących określa się ją na 75-85 cm, dużo zależy od typu i kształtu konkretnego modelu" - dodaje. W przypadku umywalek nablatowych lub wpuszczanych, wymiary dostosowane są zwykle do rodzaju szafki, na jakiej zostaną one zamontowane. Aby uniknąć niedopasowania elementów, warto zastanowić się nad zakupem zestawu pochodzącego z jednej kolekcji łazienkowej. Projektując przestrzeń umywalkową, nie zapominajmy o odpowiednim montażu lustra. Aby uniknąć nieestetycznych zachlapań na tafli, dolna krawędź powinna być oddzielona od ceramiki o co najmniej 20 cm. Umiejscowienie górnej krawędzi zależy od wzrostu domowników. Nie powinna się ona jednak znajdować poniżej 180 cm od podłogi.

[[[zdjecie,3944,duze]]]

WC na właściwej wysokości

Specyficzny kształt misek sedesowych sprawia, że ich czyszczenie jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie w przypadku załamań, charakterystycznych dla modeli stojących, sprzątanie wymaga dużej swobody ruchu. - "Minimalne wymiary przestrzeni bezpośrednio przed miską sedesową, które ułatwią nam fukcjonowanie to 60 cm na 60 cm" - podpowiada Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. - "Jeśli dysponujemy jednak większym metrażem pomieszczenia, warto zwiększyć je do 80-85 cm. Optymalną wysokość, wyznaczaną przez górną krawędź muszli, określa się natomiast na 40 cm. Wymiary te znajdują zastosowanie zarówno w przypadku standardowych modeli, jak i ceramiki podwieszanej" - dodaje. Projektując wyposażenie łazienki, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, konieczne jest umożliwienie im wygodnego poruszania się. Komfort użytkowania zapewni zamontowanie sanitariatu o 6 cm wyżej oraz wyposażenie łazienki w specjalne uchwyty.

[[[zdjecie,3945,duze]]]

Kąpiel komfortowa i bezpieczna

Właściwe rozplanowanie miejsca przed kabiną prysznicową lub wanną ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Śliska posadzka i ograniczone pole ruchu mogą uniemożliwić wygodne osuszenie się i ubranie po kąpieli, zwłaszcza osobom starszym lub mającym trudność z poruszaniem się. W przypadku kabiny prysznicowej, wolną przestrzeń wyznacza zwykle zasięg otwartych drzwiczek. Przyjmuje się natomiast, że optymalne wartości to 70 cm szerokości i 90 cm długości. Podobnie określa się wymiary powierzchni przy wannie - 70 cm na 100 cm. Aby zapewnić użytkownikom łatwe wchodzenie i wychodzenie, jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości nie większej niż 60 cm.

źródło: grupaarmatura/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe