piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Drzwi dopasowane do wnętrza - jak zamocować drzwi szklane, by pasowały do aranżacji?

Drzwi dopasowane do wnętrza - jak zamocować drzwi szklane, by pasowały do aranżacji?

WYKOŃCZENIE / Drzwi i okna / 2018-02-28 10:54:00

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drewna, z których wykonuje się skrzydła drzwiowe. W zależności od naszych upodobań estetycznych wybrać możemy drzwi o określonym kolorze czy też układzie słojów. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Alternatywnym rozwiązaniem, cieszącym się coraz większą popularnością, są drzwi szklane.

Polecane sklepy

allegro

Drzwi wykonane z odpowiednio dobranego materiału, mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. Najczęściej spotykanym typem są te ze skrzydłami drewnianymi. Decydując się na taką opcję, możemy wybierać między różnymi odcieniami drewna. Jasne, wykonane z klonu, jesionu lub buku, będą doskonale pasować do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, w których dominują biel oraz pastelowe kolory. Inną propozycją są szlachetne, ciemne odcienie. Mowa wówczas o drewnie z czereśni, badi, iroko lub dębu, które spotkamy najczęściej w aranżacjach w stylu art deco. Zupełnie innym rozwiązaniem są drzwi całoszklane. Choć kojarzą się one przede wszystkim z przestrzeniami biurowym, świetnie sprawdzą się również poza nimi. Szkło to materiał, który z powodzeniem znajdzie zastosowanie w każdym wnętrzu, a dzięki szerokim możliwościom zdobienia, dopasujemy go do aranżacji o dowolnym charakterze.

Jakie szło do drzwi?

Jedną z propozycji są drzwi wykonane ze szkła matowego, nazywanego również satynowym. Nie przepuszcza ono światła, lecz je rozprasza, dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem do pomieszczeń takich jak łazienka czy sypialnia, w których chcemy zadbać o prywatność. Decydując się na szkło mleczne, możemy wybrać szybę, która w całości jest matowa, albo taką, która ma tylko satynowe fragmenty. Istnieje możliwość zmatowienia także określonych wzorów, np. roślinnych.

Alternatywną propozycją będzie wykonanie drzwi ze szkła z nadrukiem, który może mieć dowolną wielkość w obrębie skrzydła i przedstawiać wzór, który będzie nawiązywał do stylu aranżacji. Jeszcze inna opcja to wykonanie skrzydła drzwiowego ze szkła barwionego w masie lub tzw. lodowego. Lodowe szkło powstaje poprzez zalaminowanie przynajmniej 3 tafli, a następnie stłuczenie środkowej. Osiągnięty w ten sposób efekt prezentuje się bardzo interesująco i może stanowić ozdobę wnętrza. Ze względu na szerokie możliwości zdobienia, bez problemu znajdziemy taki rodzaj szkła, który będzie nawiązywał do mebli, dekoracji oraz zastosowanych na podłodze, oraz ścianach barw, i stworzy z nim spójną i funkcjonalną przestrzeń.

Ościeżnica, czy same zawiasy?

Szklane drzwi możemy zamocować z pomocą różnego rodzaju okuć. Odpowiednio dobrane, zarówno pod względem swojego kształtu, jak i wykończenia, powinny pasować do zastosowanych w pomieszczeniu kolorów oraz znajdującego się w nim wyposażenia. Należy jednak podkreślić, że ich ostateczny wybór powinien zostać skonsultowany z wykonawcą. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że szkło zostało poprawnie zamocowane, a drzwi będą się komfortowo otwierać. Jedną z propozycji jest instalacja skrzydła w aluminiowej ościeżnicy. Takie rozwiązanie pozwoli na montaż drzwi zarówno w murowanej, jak i szklanej ścianie. Co więcej, profile w ościeżnicy są estetyczne i niewysokie, dzięki czemu będą pasować do wnętrz urządzonych w minimalistyczny, nowoczesny sposób, jak i do przytulnych aranżacji z wykorzystaniem naturalnych materiałów, jak choćby drewno. - Przykładem takiego produktu jest ościeżnica Nuovo Palermo - podpowiada Joanna Kamuda, Dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. Choć ościeżnica dostępna jest w wykończeniu anoda satyna oraz anoda srebrna, istnieje także możliwość pomalowania jej proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. - Profile mogą mieć kolor intensywnej czerwieni, można je także pomalować na elegancką i uniwersalną biel. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również czarne profile, chętnie stosowane
w surowych wnętrzach urządzonych w loftowym stylu
- dodaje Kamuda. Wybierając kolor ościeżnicy, warto postawić na ten, który będzie komponował się z barwą samych drzwi.

Montaż drzwi w ościeżnicy to nie jedyna możliwość. Zamocowanie ich  bezpośrednio do ściany umożliwią odpowiednie zawiasy. Wybrać można je w różnych kształtach, np. kwadratowym lub prostokątnym. Do estetyki wnętrza dobrać można również wykończenia zawiasów. W zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane, może być to przykładowo anodowane aluminium, polerowana stal nierdzewna lub chromowany mosiądz. Warto jednak podkreślić, że każdy z tych materiałów jest tak samo odporny na obciążenia -  tym samym wybór konkretnego modelu zależy głównie od naszych upodobań. - Serią obejmującą wiele modeli zawiasów jest nasza kolekcja Erice Line - podpowiada Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska.

- Dostępne są w ramach niej zawiasy dopasowane do szkła o różnej grubości, szerokości oraz wadze. Co jednak najważniejsze, Erice Line to nie tylko zawiasy, ale także klamki oraz zamki. Są one ze sobą spójne pod względem designu, materiałów, z jakich zostały wykonane oraz dostępnych wykończeń - podsumowuje. Oznacza to, że wybierając okucia z jednej serii mamy gwarancję, że będą one do siebie pasować, a cała konstrukcja będzie estetyczna i elegancka. - W sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby szkło pozostało w pełni wyeksponowane, do montażu drzwi możemy wybrać zawiasy z serii takiej jak COMO, które mocuje się na górnej oraz dolnej krawędzi szkła - podpowiada Marcin Jabłoński. Jeśli pozwala nam na to metraż pomieszczenia oraz szerokość światła przejścia, można je umieścić w połowie szerokości tafli - dzięki temu nie będzie ona otwierać się jak standardowe skrzydło drzwiowe, lecz możliwy będzie jej obrót o 360°.

Magia dodatków

W przypadku szklanych drzwi nie bez znaczenia pozostają także dodatkowe akcesoria, jak na przykład klamki, które również wpływają na charakter aranżacji. Warto postawić na produkty nie tylko estetyczne, ale również wykonane z wytrzymałych materiałów. Na rodzaj uchwytu wpływ będą miały wielkość oraz ciężar drzwi. - W przypadku wysokiego skrzydła wykonanego z grubego szkła lepszym rozwiązaniem będą masywne, pionowe uchwyty jak np. H16 lub HM01 z kolekcji Ancona, które umożliwią komfortowe zamykanie oraz otwieranie drzwi - podpowiada Jabłoński. - Do drzwi o standardowym rozmiarze odpowiednie będą natomiast niewielkie uchwyty z tej samej serii - dodaje. Warto wybrać uchwyty o uniwersalnym, ponadczasowym wzornictwie, dzięki czemu będą pasować do każdej aranżacji, a w przypadku remontu pomieszczenia - nie będzie trzeba wymienić ich na nowe.

Drzwi całoszklane - dlaczego warto?

Szkło to materiał, który z powodzeniem można stosować w mieszkaniach o dużym metrażu, jak i w niewielkich i słabo doświetlonych pomieszczeniach. Dzięki swoim właściwościom zwiększy dopływ światła i doda wnętrzu optycznej lekkości. Drzwi wykonane ze szkła są także proste w czyszczeniu i odporne na uszkodzenia. A jeśli zależy nam na tym, aby dodatkowo wyciszyć pomieszczenie, możemy zdecydować się na specjalne, systemowe rozwiązania obejmujące nie tylko odpowiednie okucia, ale także szkło akustyczne oraz dedykowany zestaw uszczelnień.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe