piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
DIY z wykorzystaniem betonu – modne dekoracje do domu i ogrodu
fot. Baumit

DIY z wykorzystaniem betonu – modne dekoracje do domu i ogrodu

DESIGN / Dekoracje/Ozdoby / 2019-06-10 11:56:12

Własnoręcznie wykonywane dekoracje domowe to trend nieprzemijający od paru sezonów. Ideę DIY – czyli z angielskiego do it yourself, pokochali wielbiciele niebanalnych wnętrz, a w sieci można znaleźć wiele inspiracji na samodzielne wykonanie przedmiotów za pomocą niedrogich i ogólnodostępnych materiałów. Imponujący efekt można osiągnąć nawet jeśli prace manualne nie należą do naszych mocnych stron, może warto więc puścić wodze fantazji i spróbować stworzyć coś niepowtarzalnego do naszego domu i ogrodu?

 

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEAHome&You

Rozwiązanie dla niezaawansowanych

Materiałem, który świetnie może posłużyć nam przy pracach DIY jest beton. Skoro tak chętnie wykorzystywany jest na blatach, a nawet ścianach i podłogach, dlaczego nie wypróbować go do stworzenia modnych artykułów dekoracyjnych? Z mieszanki cementu i kruszcu możemy  osiągnąć oryginalne przedmioty, a własnoręczne wykonanie w jeszcze większym stopniu doda im niepowtarzalności. Co więcej, beton jest materiałem bardzo prostym w obsłudze, poradzą sobie z nim więc nawet najbardziej niedoświadczeni w tematyce rękodzieła. Jaki rodzaj mieszanki najlepiej posłuży nam do prac z kategorii DIY? Najlepiej zaopatrzyć się w produkt przeznaczony do wykonywania drobnych robót betoniarskich i elementów tzw. małej architektury, na przykład Baumit Beton B20. Na opakowaniu znajdziemy instrukcję, która podpowie nam w jaki sposób zmieszać go z wodą by uzyskać optymalne parametry wytrzymałościowe, a po kilku minutach możemy już rozpocząć zabawę. Będziemy potrzebować również mieszadełka oraz rękawiczek, a pozostałe akcesoria uzależnione są od kształtu, który chcemy uzyskać oraz naszej fantazji. Poniżej nasze propozycje na betonowe dekoracje.

Modny detal w ogrodzie

Każdy miłośnik relaksu w ogrodzie z pewnością na dobre rozpoczął już sezon na spędzanie czasu w otoczeniu zieleni. Może warto urozmaicić tę przestrzeń, aby przebywanie w niej sprawiało jeszcze więcej radości? Od paru sezonów w trendy wpisują się betonowe donice, mogą stanowić więc inspirację dla naszych zabaw z DIY. Bez problemu wykonamy je sami, nawet jeśli precyzyjne, ręczne prace nie należą do naszych mocnych stron – ewentualne niedoskonałości mogą sprawić, że będą one jeszcze ciekawsze. Jak podpowiada Aleksandra Gilewska z firmy Baumit, do ich wykonania potrzebować będziemy dwa wiaderka (większe i mniejsze), naczynie do rozmieszania betonu oraz mieszadełko i papier ścienny. Zalejmy mieszankę wodą, mając na uwadze zalecenia producenta w tym zakresie, po czym uzyskaną masą zalejmy spód większego wiaderka i odczekajmy godzinę aż zastygnie. Następnie do mniejszego wiaderka wlewamy wodę, po czym umieszczamy je w środku większego, a następnie wypełniamy betonem przestrzeń między dwoma naczyniami. Po 48 godzinach wylewamy wodę i oddzielamy wewnętrzne naczynie od cementu. Jeśli masa trzyma formę możemy spróbować usunąć również zewnętrzne wiaderko, jeśli nie, odczekajmy jeszcze jeden dzień. Na koniec suchą donicę przetrzyjmy papierem ściernym i gotowe – uzyskaliśmy piękny element dekoracyjny do naszego ogrodu lub balkonu.

Oryginalne świeczniki

Innym pomysłem na betonowy dodatek, który możemy wykonać bez trudu jest miska – świecznik, do zrobienia której potrzebować będziemy nadmuchanego balona. Najpierw włóżmy go do szerokiego pojemnika „ogonkiem” do dołu, a dla stabilizacji użyjmy kamieni lub niewielkich przedmiotów. Następnie włóżmy rękawice i przejdźmy do nakładania betonowej masy na balon, tworząc kształt misy. To nie problem jeśli faktura wyjdzie nam nieregularna – uzyskamy wtedy jeszcze bardziej oryginalny wygląd. Kiedy masa wyschnie, balon wystarczy przekuć i gotowe. Dla ciekawszego efektu środek możemy pomalować akrylową farbą. Stylowy element dekoracyjny możemy wyczarować również za pomocą plastikowych butelek po napojach. Proces jest bardzo podobny do tworzenia donicy ogrodowej. Z dużej butelki odcinamy taką część, jaka będzie nam potrzebna, zalewamy ją betonem na odpowiednią wysokość, a do środka wkładamy mniejszą butelkę. Po wyschnięciu usuwamy butelki i przecieramy uzyskany kształt papierem ściernym. Formę możemy dowolnie pokolorować farbą w spray i użyć np. jako świecznik lub znaleźć jej inne zastosowanie według naszych potrzeb.

W tworzeniu betonowych dekoracji naszym ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia. DIY z użyciem tego materiału to nie tylko sposób na uzyskanie modnych i stylowych elementów dekoracyjnych ale również kreatywne zajęcia, któremu możemy poświęcić wolną chwilę. To dobra okazja, aby dać ujście artystycznym pomysłom lub po prostu opcja na wspólną rozrywkę dla wszystkich domowników.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe