piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Czyste powietrze pod lupą – obalamy najpopularniejsze mity dotyczące programu

Czyste powietrze pod lupą – obalamy najpopularniejsze mity dotyczące programu

WYKOŃCZENIE / Dach i elewacja / 2019-07-02 09:36:02

Już od prawie roku trwa rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dotację lub pożyczkę na wymianę nieefektywnych i starych kotłów grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Wokół programu narosło jednak wiele mitów i błędnych przekonań, dlatego Caparol stworzył infografikę, w której obala najpopularniejsze z nich. Sprawdź, jak jest w rzeczywistości!

Polecane sklepy

allegro

Celem programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie lub zlikwidowanie emisji pyłów i zanieczyszczeń produkowanych przez domy jednorodzinne. Właściciele istniejących budynków oraz tych dopiero budowanych mogą ubiegać się o dofinansowanie (dotację lub pożyczkę) na poniższe prace termomodernizacyjne:

  • wymianę starych źródeł ciepła oraz na zakup nowych ekologicznych urządzeń (piec, kocioł, pompa ciepła), które spełniają wymagania programu;
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;
  • ocieplenie przegród budynku;
  • montaż wentylacji mechanicznej;
  • instalację odnawialnych źródeł energii (np. paneli fotowoltaicznych).

Maksymalnie w ramach projektu można otrzymać dotację w wysokości 53 tys. złotych.

Najpopularniejsze mity dotyczące programu Czyste Powietrze

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów o rządowej inicjatywie jest przeświadczenie, że jest to program skierowany do najbogatszych. Jednak o tym, czy dane gospodarstwo domowe otrzyma dofinansowanie, decyduje miesięczna wysokość dochodu na jedną osobę. Co ważne, im niższy dochód, tym na większą dotację można liczyć – nawet do 90% kosztów inwestycji!

Kolejną często pojawiają się niejasnością jest przekonanie, że przed złożeniem wniosku musi zostać wykonany audyt energetyczny budynku. Oczywiście jest to wskazane, ale nie konieczne. Program dopuszcza również możliwość przeprowadzenia uproszczonej analizy energetycznej.

Warto jednak pamiętać, że uproszczona analiza energetyczna nie daje pełnej informacji na temat zapotrzebowania energetycznego budynku. Modernizacja zgodnie z otrzymanymi wytycznymi może skutkować niższą oszczędnością ciepła. Jednocześnie analiza energetyczna jest tańszym i szybszym rozwiązaniem – pozwala wprowadzić niezbędne zmiany w projekcie i możesz wykonać ją samodzielnie. Znajdziesz ją bowiem we wniosku, który należy wypełnić przed ubieganiem się o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze.

Sprawdź w infografice przygotowanej przez Caparol, jakie inne mity krążą wokół rządowych dofinansowań w programie „Czyste Powietrze”. Natomiast informacje i porady dotyczące tego, jak skutecznie przeprowadzić termomodernizację, znajdziesz na stronie www.caparol.pl.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe