piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Czarne ściany – nowy trend we wnętrzach

Czarne ściany – nowy trend we wnętrzach

WYKOŃCZENIE / Drzwi i okna / 2018-04-23 09:16:32

Czarne ściany jeszcze kilka lat temu budziły spory opór. Dziś stają się coraz bardziej popularne. Ściana przemalowana na czarno może zupełnie odmienić przestrzeń.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Zaczęło się od fragmentów ścian - w kuchni, pokoju dziecięcym, albo przedpokoju - wymalowanych farbą tablicową. I choć  biel we wnętrzach nadal święci triumfy, coraz odważniej stosujemy ciemniejsze  akcenty, a czerń  krok po kroku zdobywa we wnętrzach coraz większe przestrzenie.

  • Czerń czerni nie równa

Warto zdać sobie sprawę, że czerń czerni nierówna. W zależności od zastosowanej farby: satyna, połysk czy mat, uzyskamy różny efekt czarnej ściany. Ściana o połyskującym wykończeniu optycznie przybliża, sprawiając wrażenie zmniejszonej przestrzeni. Jeśli zatem chcemy zastosować czarny akcent w niewielkim pomieszczeniu, wybierzmy mat. Można też na początek zamienić czerń na jakiś odcień szarości, by przekonać się, że to rozwiązanie będzie korzystne dla naszego wnętrza.

  • Z czym zestawić czerń?

Oczywiście z bielą. Jeśli więc mamy białe mieszkanie, bez obaw o aranżacyjne faux pax możemy przemalować jedną ścianę na czarno, by nadać wnętrzu zupełnie nowy charakter. Czerń dobrze komponuje się także z drewnem. Świetnie sprawdzi się w sąsiedztwie mebli, schodów i drzwi w dębowej okleinie. – Dąb wraca do łask. Drzwi w okleinie dębowej  są ponadczasowe i wpasują się w niemal każdy pomysł na urządzenie domu. Bez względu na to, czy to będzie tradycyjny, czy bardziej rozbielony odcień dębu – mówi Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi wewnętrznych Invado. – Jest to o tyle ważne, że znacznie rzadziej zmieniamy drzwi niż malujemy ściany–podkreśla.

  • Czerń w stylu

Jeśli chcemy, by salon z czarną ścianą był bardziej stylowy i elegancki, zestawmy ją z miedziano – złotymi dodatkami. Lustro i obrazki w stylowych ramkach, lampa w takim odcieniu, do tego dębowe meble. Aby uzyskać wnętrze w stylu boho, poszalejmy z kolorami. Intensywna żółć, czerwień czy kobalt sprawią, że w tak urządzonym pokoju zapanuje niezobowiązujący charakter w konwencji boho. Czerń pojawia się także w stylu skandynawskim. Tu liczba kolorów powinna być bardziej stonowana. Czerń, biel i jeszcze jeden wybrany, np. cytrynowy czy czerwony, ale także zastosowany z umiarem, bardziej w formie akcentów. Do stylu zza Bałtyku pasuje również ponadczasowe, jasne drewno.

Do wnętrza minimalistycznego z czarną ścianą w roli głównej, warto dobrać eleganckie, ale nieprzytłaczające sprzęty codziennego użytku, o lekkie formie. W tej roli dobrze odnajdą się drzwi Norma Decor 1 z niewidoczną ościeżnicą Sara Pro. Cechą wyróżniającą ten zestaw jest to, że po zamknięciu drzwi tworzą ze ścianą idealnie gładką powierzchnię. Dodatkowym atutem jest to, że tak jak ścianę, można je dowolnie przemalować – np. na czarno, albo dla kontrastu pozostawić w białym kolorze.

Czerń w naturalny sposób sprawdza się w pomieszczeniach loftowych. Wysokie wnętrza są lepiej przystosowane do ciemnych barw. Czerń dobrze prezentuje się również w towarzystwie surowej cegły, betonu czy podłogi z żywicy epoksydowej, które są charakterystyczne dla takich wnętrz.

  • Kropka nad „i”

Jeśli lubimy eksperymentować z kolorami warto zamontować w domu listwy przypodłogowe, którym także można zmieniać kolor. Tak jak listwom Prestige. Dostępne w różnych profilach, w podstawowym białym kolorze, mogą przy czarnej ścianie pozostać białe, ale możemy także przemalować je na ten sam kolor, w którym jest ściana, uzyskując efekt kontrastu, albo barwnego monolitu.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe