piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Ciemne moce drewna

Ciemne moce drewna

DESIGN / Aranżacje / 2019-08-23 09:39:12

Projektowanie wnętrz to sztuka, która mimo swobodnej kreacji, aby zyskać akceptację, musi się podporządkować upodobaniom odbiorcy, jego indywidualnemu pomysłowi na swoją prywatną przestrzeń, doświadczeniom, trybowi życia, ale także trendom obowiązującym w designie. A tu aktualnie odnajdziemy połączenie ciemnego drewna i stylu vintage. Projektanci z entuzjazmem obserwują ten trend wiedząc, że nie jest to kolejny krótki zachwyt rynku, a stała tendencja, która będzie nam towarzyszyć przez długie lata.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Ponadczasowe drewno jest wciąż obecne pośród wnętrzarskich trendów. Jednak w przypadku podłóg drewnianych w Polsce i za granicą obserwujemy wyraźny zwrot. Coraz częściej obok desek jasnych, bielonych, uznanie zyskują kolekcje podłóg w ciemnym kolorze, pełne sęków i nierówności, które czynią je bliższe naturze. Dlatego bardzo ciekawą propozycją jest kolekcja podłóg Vintage Series od Jawor-Parkiet. Na każdy z dekorów składają się trzy rodzaje elementów o zróżnicowanej strukturze wykończenia powierzchni – począwszy od szczotkowania przez oryginalne heblowanie powierzchni, aż po delikatne ślady po pile. pozostające w podobnej gamie barw. Nie zabraknie też w niej naturalnych cech podłogi dębowej – lekkich ubytków, czy pęknięć w surowcu. Wszystko to umożliwia zabawę kompozycją i uzyskanie niepowtarzalnych efektów aranżacyjnych.

Dzięki zastosowaniu takiego zróżnicowanego wzornictwa w jednym dekorze, podłogi te dobrze prezentują się nie tylko na parkiecie. Coraz częściej możemy je podziwiać na ścianach, za łóżkiem w sypialni, jako element dekoracyjny, czy do wydzielenia stref w salonie.

Drewno to surowiec, z którego zawsze korzystamy przy projektowaniu wnętrz - komentuje Jan Stępień, twórca firmy Beroom, zwycięzca konkursu Jawor-Parkiet Design Awards. W zależności od jego koloru, struktury i sposobu wykorzystania jesteśmy w stanie stworzyć pomieszczenie w stylu glamour, skandynawskim czy vintage. Ciemna, drewniana podłoga kojarzy nam się ze starymi domami, a jej kolor jest wynikiem upływu czasu. Nadaje wnętrzom szlachetności a jednocześnie stanowi mocny akcent. Taka deska idealnie współgra z nowoczesnymi meblami i ociepla pomieszczenie.

Oznaki czasu w architekturze wnętrz

Współczesny design rozgościł się we wnętrzach eklektycznych. Spójny klimat tworzą w nim przedmioty z różnych epok, stylów. Podłoga w stylu vintage jako podstawa projektu, podkreśli styl klasyczny, natomiast wytonuje glamour. To odpowiedź nowoczesnego wzornictwa na potrzeby klientów, którzy poszukują faktur i wybarwień zaskakujących i zupełnie innych niż wszystkie. Styl vintage jest idealny dla osób, które chcą połączyć starsze trendy z tymi obowiązującymi obecnie – mówi Jan Stępień. Podłogi w stylu vintage będą oczywistym wyborem osób z fantazją, poszukujących nieoczywistych połączeń aranżacyjnych. Dzięki zastosowanym wykończeniom i gamie barw te parkiety idealnie dopasowują się do każdej przestrzeni. Pozwalają na zabawę kolorem i teksturą. Dzięki temu każdorazowo można uzyskać unikalny efekt, wykorzystując operujące w pomieszczeniach światło. Vintage jest stylem dla osób odważnych, którzy nie boją się nieszablonowych kolorów oraz chcących mieć pewność, że ich wnętrze będzie niepowtarzalne – podsumował Jan Stępień

To, na co zwraca uwagę Piotr Pawulski, laureat konkursu Jawor-Parkiet Design Awards - Podłoga w stylu vintage ma rozmaite oblicza, a każde z nich to sposób na nadanie wnętrzu niebanalnego charakteru. Może ona być elegancka, na wzór  klasycznego paryskiego parkietu czy w trendzie „eko” – tworząc  modną  podłogę  z "odzysku". Podłoga  nadszarpnięta zębem czasu nawiązuje do stylistyki i trendów sprzed lat, ale bardzo dobrze funkcjonuje także we współczesnym designie. Parkiety w jodełkę czy zbitki z pojedynczych  różnych  klepek nadają wnętrzu odrębnego charakteru. Chociażby jasne odcienie subtelnie bielonego drewna, które rozjaśnią i optycznie powiększą pomieszczenie wprowadzą romantyzm i delikatność. Ciemne drewno zaś znajdzie zastosowanie w aranżacji wnętrz w stylu industrialnym i loft, nadaje mocnego akcentu oraz stanowi synonim niczym nieskrępowanej wolności i  artyzmu. Wyrazista ciemna podłoga świetnie sprawdza się w towarzystwie stali, betonu, szkła czy innych odcieni drewna w połączeniu z tworzywem. Styl vintage daje szansę na stworzenie  indywidualnego  własnego  i dopasowanego  do swojego usposobienia wnętrza, które stanowi nieodłączny element naszego codziennego życia. Ciemny parkiet kontrastuje z jasnymi meblami tworząc wyrazisty kontrast. 

Natomiast Michał Jagła z QNSZT studio, laureat II nagrody w konkursie Jawor-Parkiet Design Awards, potwierdza - W naszej codziennej pracy można zauważyć wyraźny powrót do materiałów, które noszą na sobie oznaki czasu. Ludzie mają potrzebę do spędzania wyjątkowych chwil w swoim życiu w przestrzeni, która ma do opowiedzenia swoją własną historię. Wybieramy miejsca, które zaadoptowane do nowej funkcji, jeszcze nie do końca zapomniały o poprzedniej. Zafascynowani dawnymi obiektami, chcemy nawiązać z nimi bliższą relację. Z tej potrzeby architekci wnętrz zaczęli w swoich projektach używać odrestaurowanych mebli, adaptować dawne przestrzenie na lokale użytkowe oraz mieszkalne, wykorzystywać w projektach starą podłogę, którą zastali na miejscu. Oznaki upływającego czasu są eksponowane, a skrzypienie starych, drewnianych desek wywołuje uśmiech na twarzy.

- Obecność historii we wnętrzach nie jest zarezerwowane tylko dla starych budynków. Już dzisiaj, dzięki oryginalnemu podejściu do produktu możemy położyć na betonowej podłodze deski w stylizacji przypominające te, które możemy zaobserwować na starych stodołach. Drewno z kolekcji vintage jest świetną podstawą zarówno do wnętrz, które całkowicie są projektowane w stylu dawnym jak i do przestrzeni nowoczesnych, gdzie jedynym akcentem historii będzie wspomniana podłoga. Z wielkim entuzjazmem obserwuję ten trend i wiem, że nie jest to kolejny krótki zachwyt rynku, a stała tendencja, która będzie nam towarzyszyć przez długie lata – podsumował Michał Jagła.

Vintage Series to tegoroczna premierowa kolekcja podłóg drewnianych od Jawor-Parkiet.

Dane techniczne:

  • Wymiary 15x70x1100-1200mm
  • Warstwa użytkowa – 3,6 mm
  • Rekomendowana do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.

Więcej informacji na temat kolekcji: https://jawor-parkiet.pl/vintage-series

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe