piękny dom - twitterpiękny dom - facebook
Ceccotti Collezioni - niezwykły mariaż designu z mistrzowskim stolarstwem

Ceccotti Collezioni - niezwykły mariaż designu z mistrzowskim stolarstwem

2017-10-12 07:11:00

Wyrafinowane połączenie kunsztu rzemieślniczej obróbki drewna ze współczesnym designem jest znakiem rozpoznawczym Ceccotti Collezioni. Włoska marka nie boi się śmiałych eksperymentów z nowymi formami i materiałami. W jej portfolio znajdziemy nawiązania do surrealistycznego świata Gaudiego i Mollino oraz inspiracje skandynawskim wzornictwem lat. 50. Efektem jest świeży współczesny styl, w którym pojawiają się organiczne i amorficzne kształty, miękkie linie i pobrzmiewają futurystyczne nuty. 

Meble powstają w niewielkiej fabryce - chociaż bardziej właściwe byłoby określenie stolarni - znajdującej się w miejscowości Cascina pomiędzy Florencją a Pizą. Jak przystało na Włochy pracują tu całe rodziny, a sztuka stolarska przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Większość produkcji odbywa się ręcznie, a meble powstają z litego drewna amerykańskiego orzecha i wiśni pochodzących z kontrolowanych źródeł. 

 

Historia toskańskiej firmy sięga 1956 roku, jednak jej rozkwit nastąpił w połowie lat. 80. Wówczas powstała marka Ceccotti Collezioni. Do współpracy zaproszono Paolo Portoghesiego -  uznanego włoskiego architekta i teoretyka postmodernizmu. W następnych latach właściciel firmy Franco Ceccotti, świadomy znaczenia wzornictwa, zaprosił do współpracy Roberto Lazzeroniego. Ten pochodzący z niedalekiej Pizy architekt stworzył pierwszą autorską kolekcję dla marki. Jego seria mebli „Dedos Tenidos” zyskała uznanie a firma rozgłos w świecie współczesnego designu. Z czasem powiększało się grono designerów.  Na długiej liście znajdziemy takie nazwiska jak: Yuni Ahn, Francesco Maria Andrenelli, Todd Bracher, Oscar i Gabriele Buratti, Massimo Castagna, Jeannot Cerutti, Vincenzo De Cotiis, André Dubreuil, Noe Duchaufour-Lawrance Jaime Hayon, Roberto Lazzeroni, Ross Lovegrove, Pedro Miralles, Christophe Pillet, Fabrizia Scassellati, Yamo. Ich projekty zdobywają nagrody w  prestiżowych konkursach jak Wallpaper Design Award.

źródło: pieknydom24.pl