piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Bezpieczna strefa natryskowa dla seniora

Bezpieczna strefa natryskowa dla seniora

AKCESORIA / Armatura sanitarna / 2015-11-25 09:20:00

Problemy osób starszych z poruszaniem się nie muszą wcale wiązać się z utratą niezależności. Aby zapewnić im komfort i bezpieczeństwo użytkowania strefy natryskowej, warto wyposażyć ją w kilka rozwiązań, które ułatwią seniorom samodzielne korzystanie z łazienki.

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Szacuje się, że w Polsce co szósty wypadek ma miejsce w przestrzeni domowej. Aż 75% poszkodowanych w wyniku niefortunnego przewrócenia się to osoby starsze. Za przyczynę tego typu zdarzeń uznaje się zwykle problemy z koordynacją i poruszaniem się. Jednak w wielu przypadkach niebezpiecznych sytuacji można uniknąć dzięki optymalnemu rozplanowaniu przestrzeni domowej. Aranżując wnętrza, z których będą korzystać seniorzy, warto zwrócić szczególną uwagę na punkty o podwyższonym ryzyku upadku. Jednym z takich miejsc jest łazienka, a w szczególności strefa prysznicowa. Wysoki poziom wilgotności i śliska posadzka - to tylko niektóre z potencjalnie niebezpiecznych czynników. Ich występowanie można ograniczyć dzięki odpowiednio dobranemu wyposażaniu. Na co warto zwrócić uwagę?

Uchwyty - dla zachowania równowagi

Utrata równowagi przy korzystaniu z kabiny prysznicowej może skutkować bolesnym i groźnym dla zdrowia upadkiem. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zadbać o poziom bezpieczeństwa strefy poprzez zamocowanie uchwytów ściennych. - W kabinie prysznicowej sprawdzą się uchwyty nieruchome proste lub kątowe. Dzięki utrzymaniu maksymalnego obciążenia na poziomie 400 kg stanowią bezpieczne rozwiązanie, które ułatwi zachowanie równowagi na śliskiej posadzce - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Uchwyty uchylne, które pozwalają na zmianę kąta ustawienia znajdą natomiast zastosowanie przy miskach sedesowych jako wsparcie przy siadaniu i wstawaniu - dodaje ekspert. Aby mieć pewność co do trwałości modeli, warto wybierać te z odpornym na działanie wilgoci chromowanym wykończeniem.

Funkcjonalne dodatki - dla wygody i bezpieczeństwa

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa strefy prysznicowej nie musi wiązać się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Prócz ściennych uchwytów, zachowanie równowagi ułatwią maty antypoślizgowe z karbowaną powierzchnią umiejscowione w brodziku oraz na posadzce przed kabiną. Dobrym rozwiązaniem jest także specjalne siedzisko. Aby wyeliminować konieczność schylania się po kosmetyki, warto natomiast zakupić przeznaczone do mocowania w ścianie lub drążku prysznica półki, koszyki lub mydelniczki.

Optymalna przestrzeń - swoboda ruchu

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowania strefy prysznicowej ma także zachowanie optymalnej, wolnej przestrzeni przed kabiną. Pozwoli to na wygodne zdjęcie ubrań czy osuszenie się i przebranie po wzięciu prysznica. W przypadku kabin o uchylnych drzwiach, standardowo to ich zasięg wyznacza potrzebne miejsce. Przyjmuje się, że powinno mieć ono 70 cm szerokości oraz 90 cm długości. Jeśli pozwala na to konstrukcja kabiny, warto rozważyć także zamontowanie uchwytu tak, by był oparciem przy wychodzeniu spod prysznica.

Deszczownia lub kolumna - wodny masaż

Problemy reumatyczne czy uciążliwe napięcie mięśni to dolegliwości, które możemy załagodzić dzięki regularnemu korzystaniu z dobrodziejstw wodnych masaży. - Alternatywą dla kosztownych zabiegów może być zamontowanie deszczowni lub kolumny natryskowej. Tego typu rozwiązania są wyposażone w głowicę, rozprowadzającą wodę równomiernie na całe ciało oraz osobną rączkę natrysku - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Dzięki możliwości regulacji, strumień może przybrać różne formy: od łagodnie masującej, przez standardową po intensywny bicz wodny - dodaje ekspert. Systematyczna pielęgnacją przy pomocy mocnego strumienia pomoże rozluźnić mięśnie i polepszyć krążenie krwi. Możliwość zintegrowania tego typu rozwiązań z baterią termostatyczną dodatkowo zwiększy komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Bateria termostatyczna - temperatura pod kontrolą

Poparzenie zbyt gorącym strumieniem wody lub odwrotnie - nagły spadek temperatury jest częstym zjawiskiem wynikającym nie tylko z nieuwagi, ale także z wahań ciśnienia w instalacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem, umożliwiającym uniknięcie związanych z nimi nieprzyjemności jest montaż baterii termostatycznej. Jak działa tego typu model? Przede wszystkim „zapamiętuje” raz ustawioną temperaturę wody, dzięki czemu eliminuje ryzyko poparzenia przy otwieraniu strumienia  skraca czas potrzebny na osiągnięcie jej właściwego poziomu. Co istotne, armatura termostatyczna jest wyposażona w blokadę przeciwpoparzeniową przy 38⁰C, co oznacza, że aby podwyższyć temperaturę konieczne jest wciśnięcie jej przycisku. Tego typu modele pozwalają na regulację strumienia od 15⁰ do 60⁰C. Sprawdzą się więc zarówno przy chłodnym prysznicu w letnie dni, jak i przy dłuższych, gorących masażach wodnych.

źródło: ga/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe