piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Architektura w symbiozie z naturą

Architektura w symbiozie z naturą

DESIGN / Projekty domów / 2014-09-01 18:04:00

Dominującym trendem w projektowaniu nowoczesnych budynków jednorodzinnych jest architektura otwarta, często w harmonijny sposób współgrająca z zielonym otoczeniem. Rozwiązania energooszczędnych fasad aluminiowych pozwalają konstruować transparentne, ciepłe elewacje, które szeroko otwierają wnętrza na naturę, jednocześnie poprawiając bilans energetyczny budynku, a dzięki temu nadają mu w pełni ekologiczny charakter.

Polecane sklepy

galeriadomow.plarchon.plkbprojekt.plallegroRAD-POLMG ProjektDom dla CiebieArchipelagIGNPlanzAtriumZ500HomeKoncepte-domy.plDobre DomyDobryDomDom PasjaDOMenaHoryzontDomy w styluLK&ProjektDuomoProArteDomekU Architektów

Cechą rozpoznawczą nowoczesnej architektury są otwarte, jasne przestrzenie, które płynnie przechodzą w taras lub ogród. Współcześni projektanci obficie czerpią z modernistycznych nurtów, takich jak wywodząca się z japońskiego budownictwa architektura otwarta czy architektura organiczna, postulująca kształtowanie budowli w harmonii z naturą. Stworzenie wielkowymiarowych, przeszklonych konstrukcji stanowiących pomost pomiędzy stroną zewnętrzną a wewnętrzną budynku to zadanie wymagające zastosowania ciepłych, a zarazem stabilnych rozwiązań stolarki otworowej. Dlatego do realizacji tak ambitnych zamysłów projektowych coraz częściej stosowana jest energooszczędna ślusarka aluminiowa o estetycznie wąskich profilach i doskonałej termoizolacyjności. Dzięki specjalnemu szkłu niskoemisyjnemu takie rozwiązanie może nie tylko zapobiegać stratom energii cieplnej, lecz również pozyskiwać ją z promieni słonecznych, znacznie poprawiając bilans energetyczny budynku.

[[[zdjecie,4575,duze]]]

Szerokie możliwości kreacji

We współczesnej, minimalistycznej architekturze dominują proste kształty i jednolita, monochromatyczna kolorystyka. Ozdobą tak prostej elewacji stają się duże, szklane powierzchnie i metaliczne akcenty. Coraz częściej takie chłodne kompozycje są wzbogacane również o nawiązujące do nurtu organicznego naturalne materiały jak drewno i kamień, w postaci deskowania czy bardzo modnych murków gabionowych. W realizacji „przeszklonych kurtyn” otwierających budynek na naturę pomogą ultraciepłe fasady aluminiowe z serii Schüco FW 50+.SI. Zamontowane na fragmencie elewacji lub jako ściana osłonowa, nadadzą obiektowi ultranowoczesnego, transparentnego charakteru. System pozwala ponadto na tworzenie szczelnych konstrukcji świetlików dachowych o kącie nachylenia od 2 do 75°, które wykazują odporność na obciążenia wiatrem i przenikanie powietrza oraz wody opadowej. Ze względu na swoją ponadczasową estetykę aluminium doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami budowlanymi. Wraz z elementami drewnianymi w postaci deskowania stropu czy okładziny tarasu stworzy interesujący, ciepło-zimny kontrast. Natomiast zestawiając je z cokołami w okładzinie z łupków kamiennych można otrzymać intrygującą, eklektyczną kompozycję.

[[[zdjecie,4574,duze]]]

Projekt w pełni przyjazny środowisku

Zastosowanie szkła na powierzchni całych ścian i świetlików dachowych wymaga rozwiązań ślusarki o odpowiednio wysokiej termoizolacyjności. W innym wypadku w okresie letnim wnętrza będą szybko ulegać przegrzewaniu, a zimą - wychładzaniu. W fasadach z serii Schüco FW 50+.SI zastosowano starannie przemyślane izolatory, które podnoszą ich termoizolacyjność do poziomu pasywnego, co zostało potwierdzone certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Konstrukcja z potrójnym pakietem szybowym Ug=0,7 W/m2K posiada współczynnik przenikania ciepła Ucw=0,64 W/m2K. Dzięki temu w pomieszczeniach z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami przez cały rok łatwo utrzymać stabilną, komfortową temperaturę, a czas działania tradycyjnych instalacji ulega skróceniu. Przy zastosowaniu odpowiednich niskoemisyjnych pakietów szybowych wnętrza mogą być również delikatnie ogrzewane drogą pasywnych zysków słonecznych w okresie jesiennym i zimowym. Oszczędne gospodarowanie energią pozwoli nie tylko obniżyć koszty utrzymania budynku, lecz również ograniczyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery.

źródło: schuco/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe