piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
9 kroków do poprawnego montażu okien

9 kroków do poprawnego montażu okien

WYKOŃCZENIE / Drzwi i okna / 2012-05-07 13:55:00

O szczelności okien decydują nie tylko ich dobre parametry techniczne, ale także prawidłowy montaż. Wykonany ze szczególną starannością, z zachowaniem prawidłowej techniki i kolejności prac - ograniczy powstawanie mostków termicznych i straty energii w budynku. Firma MS więcej niż OKNA za pomocą 9 prostych kroków przedstawia jak powinny wyglądać poszczególne etapy( grafika - fot. główne).

Polecane sklepy

Leroy MerlinIKEA

Krok 1 Przygotowanie muru

 • Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie oczyścić mur z luźnych kawałków i kurzu, a w razie konieczności zastosować podkład gruntujący. W zależności od sposobu montażu należy zamontować lub zdjąć listwę parapetową.

Krok 2 Przygotowanie okna

 • Kotwy, dyble lub specjalne śruby do montażu okien muszą przenieść wszystkie obciążenia działające na okno, dlatego trzeba je rozmieścić na całym jego obwodzie w odstępach nie większych niż 70cm. Przykleić do okna taśmy paroprzepuszczalne od zewnątrz i paroszczelne od środka.

Krok 3 Umieszczenie ościeżnicy

 • Ramę okna należy umieścić w otworze w ten sposób, aby z każdej strony została zachowana właściwa szczelina dylatacyjna, z zachowaniem pionów i poziomów.

Krok 4 Sprawdzenie przekątnych

 • Ustawioną w murze ościeżnicę stabilizujemy przy pomocy klinów rozporowych i po ponownej kontroli poziomów i pionów sprawdzamy również przekątne, które powinny być równe.

Krok 5 Montaż mechaniczny

 • Jeżeli montujemy na kotwy, należy pamiętać, aby każdą z nich przykręcić do muru dwoma kołkami rozporowymi lub specjalnymi śrubami. Przy montażu na dyble lub śruby samowiercące należy uszczelnić otwory w dolnym elemencie ramy.

Krok 6 Zwilżenie muru

 • Ponieważ pianka montażowa twardnieje pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu, zaleca się, aby przed jej nałożeniem zwilżyć mur wodą np. przy pomocy spryskiwacza.

Krok 7 Nakładanie piany

 • Przestrzeń między ościeżnicą a murem należy wypełnić pianą nakładając ją od dołu do góry, prowadząc pistolet lekko zygzakowatym ruchem. Po zastygnięciu piany jej nadmiar należy obciąć.

Krok 8 Przyklejanie taśmy paroszczelnej

 • Drugi koniec przyklejonej wcześniej do okna taśmy paroszczelnej należy przymocować do muru w taki sposób, aby zasłonić pianę. Zapobiegnie to przedostawaniu się wilgoci z pomieszczenia w spoinę, zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu ściany.

Krok 9 Zawieszenie skrzydeł

 • Do tak przygotowanej ramy możemy teraz wstawić skrzydła, sprawdzić ich funkcjonowanie i w razie konieczności wyregulować. Jeżeli regulację podczas montażu wykonamy przez przedystansowanie szyby, wówczas okucia pozostaną w położeniu fabrycznym. Dzięki temu podczas wieloletniej eksploatacji okna do wykorzystania pozostanie cały zakres regulacji okuć.

źródło: msokna/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
 • agdrtv24
 • pięknydom24
 • informacje branżowe